Pr-článkypr-články s rôznorodou tématikou

Tlmočník s angličtinou a slovenčinou: Ako nájsť schopného človeka

Publikované 31.05.2017 v 11:16 v kategórii obchod a služby, prečítané: 56x

Identifikujte dobrého tlmočníka, pomôže vám s podnikaním. Tlmočenie je forma jazykovej komunikácie, ktorá je stará takmer ako ľudstvo samo. Vyvíjala sa so spoločnosťou a pomáhala sa dohovoriť, ale aj vytvárať vzťahy medzi predstaviteľmi náboženských organizácii, obchodu, vojenstva či diplomacie. Tlmočník bol a stále je osobou, ktorá sprostredkúva v „priamom prenose“ nielen obsahovú stránku reči, ale často aj pocity, kultúrne zázemie a skryté významy. Ak aj čiastočne ovládate cudziu reč, nemusíte svojho oponenta v komunikácii správne pochopiť, preto radšej požiadajte o pomoc kompetentných.

Kedy využiť služby tlmočníka?

Potenciálnym klientom môže byť každý, kto chce mať istotu, že jeho slová pochopí druhá strana správne a zároveň má záujem porozumieť druhej strane aj on v maximálnej možnej miere. Môže sa jednať o neformálne stretnutie, no nevyhnutnosťou je tlmočník na obchodnom a inom oficiálnom stretnutí osôb, ktoré komunikujú dvomi alebo viacerými rozličnými jazykmi. Ak vás čakajú stretnutia s klientmi zo zahraničia, podpisovanie zmlúv a dohôd alebo účasť na dôležitom medzinárodnom podujatí, služby tlmočníka určite oceníte vy aj osoba, s ktorou sa budete baviť.

Slovenčina ako špecifický jazyk

Slovenský jazyk patrí k najťažším na svete. Slovenská gramatika sa môže javiť ako komplikovaná, preto je najvhodnejšie najať si na preklad do a zo slovenčiny tlmočníka, ktorého rodnou rečou je práve tento jazyk.

Druhy tlmočenia, ktoré si môžete objednať:

Sprievodcovské

Ak hľadáte niekoho, kto dokáže prekladať zo slovenčiny do angličtiny a naopak, potrebujete osobu s príjemným vystupovaním, na neformálne prekladanie, sprievodcovské tlmočenie je vhodné pre vás. Využijete ho, tak ako naznačuje názov, počas turistických prehliadok rôznych miest alebo počas neformálnych stretnutí s väčšou skupinou ľudí, napríklad na výstavách, prehliadkach firiem a závodov alebo oslavách.

Konzekutívne

Ide o klasické tlmočenie, počas ktorého tlmočník počúva a následne prekladá do cieľovej reči. Tlmočník je v tejto situácii vašou pravou rukou, ktorá vám okamžite sprostredkúva obsah hovorenej reči, ale aj pocity a dojmy druhej strany.

Simultánne

Tlmočník je v tomto prípade len neviditeľným pomocníkom „na vašom ramene“, ktorý pracuje z kabíny a priamo počas prejavu vám šepká preklad do ucha prostredníctvom zvukovej techniky. Tento spôsob tlmočenia je vhodný počas veľkých obchodných stretnutí, kde by príliš veľa ľudí nebolo schopných počuť jedného hovoriaceho tlmočníka stojaceho pri prednášajúcej osobe.

On-site

Tlmočenie si v súčasnosti môžete veľmi jednoducho vybaviť aj cez internet. V prípade, že vás čaká dôležité stretnutie, počas ktorého potrebujete znalca slovenského a anglického jazyka, zarezervujte si ho na našom webe. Tlmočník sa na stretnutie následne dostaví v dohodnutom termíne. Rezervácia osobného tlmočenia je vhodná najmä pri plánovaní serióznych stretnutí.

Tlmočenie prostredníctvom telefónu

Neviete si poradiť s anglickým alebo slovenským textom, no problém prišiel neplánovane a vy potrebujete preklad hneď? Tlmočníci sú vám prostredníctvom telefónu k dispozícii 24 hodín denne. Tento typ tlmočenia je vhodný pre jednotlivcov v danom okamihu, na neformálne stretnutia alebo menej závažné udalosti. Tlmočníka cez telefón si môžete rezervovať na určitý termín alebo si vyžiadať jeho služby okamžite.

Ako si vybrať správne:

 1. Je cieľovým jazykom slovenčina? Ide o zložitý cudzí jazyk, preto hľadajte prekladateľa, pre ktorého je slovenčina rodným jazykom.

 2. Vyžiadajte si referencie – zistite si, pre koho tlmočník prekladal doteraz a na dané miesta si pokojne zavolajte.

 3. Hľadajte tlmočníka s užším zameraním – ak ide o prekladanie angličtiny alebo slovenčiny v špecifickom obore, hľadajte tlmočníka, ktorý s nimi už má skúsenosti.

 4. Testujte - ak máte k dispozícii test, ktorý overí tlmočníkove prekladateľské schopnosti, nechajte ho test vyplniť. Predídete tak nedorozumeniam aj váhaniu.

 5. Dohodnite si podmienky – dobrý tlmočník si je vedomý svojich schopností, možností aj ceny. Pred uzavretím zmluvy si dohodnite podmienky, čas trvania tlmočenia, miesto, spôsob a termín, ale aj odmenu.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?